Навчальні курси «Вступ до мовознавства», «Загальне мовознавство» містять основні відомості про мову, її природу й функції, системну й структурну організацію, закономірності функціонування й розвитку, методи дослідження, багатство й різноманітність мов світу, сучасні напрями розвитку лінгвістики, перспективи фундаментальних та прикладних досліджень мови.

Предметом вивчення дисциплін є основні аспекти теорії мови: знакова природа, взаємозв’язок мови й мислення, мови й мовлення, фонологічна, лексико-семантична, морфологічна й синтаксична системи мови, походження мови й письма, класифікація мов світу, аналіз найважливіших здобутків визначних наукових шкіл світової лінгвістики й відомих мовознавців минулого та сучасності.

Основні завдання курсів – допомогти засвоїти ключові лінгвістичні поняття й терміни, які становлять фундамент вивчення всіх мовознавчих дисциплін; сприяти усвідомленню суспільної значущості мови; розвивати кругозір, уміння осмислено підходити до мовних явищ; зацікавити професійним дослідженням мов.


Курс призначений для студентів І курсу бакалаврату Факультету філології, історії  та політико-юридичних наук денної форми навчання (відділення іноземних мов, І і ІІ семестри)

Курс призначений для студентів першого курсу факультету іноземних мов заочної форми навчання у 2-му семестрі бакалаврату


Вступ до мовознавства – це пропедевтичний (початковий) курс, що містить основні відомості про мову, її природу й функції, системну й структурну організацію, закономірності функціонування й розвитку, методи дослідження, багатство й різноманітність мов світу.

Основні завдання курсу – допомогти засвоїти ключові лінгвістичні поняття й терміни, які становлять фундамент вивчення всіх мовознавчих дисциплін; сприяти усвідомленню суспільної значущості мови; розвивати кругозір, уміння осмислено підходити до мовних явищ, розуміти фонетичну, лексико-фразеологічну й граматичну специфіку мови; зацікавити професійним вивченням і дослідженням мов.

Вступ до мовознавства пов’язаний із українською мовою за професійним спрямуванням, вступом до спеціальності, практикумом з англійської (німецької) мови, сучасною англійською (німецькою) мовою, стилістикою англійської (німецької) мови, перекладознавством, психологією, філософією, географією тощо.

Курс має на меті допомогти студенту 1-го курсу адаптуватися до навчання на факультеті іноземних мов Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, познайомитися з підходами до професійного розвитку та визначитися з подальшими шляхами самореалізації у професійній діяльності.

Для студентів 1 курсу факультету іноземних мов (1 семестр)

Викладачі: Якубіна Ю.В., Остапенко Л.М.

Курс є складовою Історії зарубіжної літератури і вивчається після змістового модуля Література Середньовіччя.

Призначений для студентів першого курсу факультету іноземних мов

Курс розроблений для студентів бакалаврського рівня, що готуються працювати філологами та вчителями.

Курс, який розраховано на один семестр, передбачає викладення базових положень з фонетики, морфології та синтаксису латинської мови. Практична частина курсу, орієнтована на засвоєння студентами лексики і граматики, окремих словотворчих елементів, аналітичне читання та переклад, а також роботу зі словником, розкриває можливості для винайдення рис спорідненості латини із сучасними західноєвропейськими та східнослов’янськими мовами, у тому числі й українською. Враховуючи значення перекладу як основного засобу засвоєння граматичного матеріалу, в кожному занятті подано як окремі вирази, так і зв’язні тексти для перекладу. Окремі вислови становлять переважно висловлювання античних діячів, філософів, ораторів, цитати з творів римських юристів, а також сентенції, що стали надбанням світової культури. Читання навчальних текстів і виконання лексико-граматичних вправ передбачають закріплення граматичних правил, засвоєння синтаксису, аналіз і розуміння тексту, вироблення практичних навичок роботи студента зі словником.